Wraz z rozrostem Kościoła Rzymsko Katolickiego (KRK) wzrosła polityczna i społeczna władza tej organizacji. W wyniku braku siły równoważącej władze Papierza wyrosła niesamowita korupcja tej organizacji. Korupcje tą można zilustrować miedzy innymi procederem kupczenia odpustami.

Odpusty były znane już od 1019 roku ale dopiero w XVI wieku ”genilany” arcybiskup Albrecht Brandenburski wraz z dominikaninem Janem Tetzelem, opracowali sposób na gromadzenie zysków przez handel „listami odpustowymi”, które nie tylko miały być dowodem odpuszczenia kar doczesnych, ale miały być również gwarancją zbawienia. Link; https://pl.wikipedia.org/wiki/Odpust

Kupczenie odpustami, jak każdy nieuczciwy proceder rozrósł się do wielkiej skali obiecując wręcz niewyobrażalne moce w zamian za kupno nic nie wartych listów odpustowych. Oto wręcz groteskowy przykład poniżej;

https://youtube.com/clip/Ugkx1dYMNut2Nfnq1d-VoI6bKeMT3Cxbhy4V

W wymiarze społecznym jednak były to bardzo przygnębiające obrazy. Oto bardo wzruszający moment z Filmu Luter (2003) gdzie zdesperowana kobieta kupuje odpust zamiast nakarmić własne dziecko.

https://youtube.com/clip/Ugkxv2WHQ4Bv1SHFc5ulKeKjXm2vTqr_Rlqj

Dzięki Bogu że niezadowolenie z procederów KRK podającego się za Kościół Powszechny nie sprowadziło się wyłącznie do niepokojów społecznych. Zły czas BÓG użył do zapoczątkowanie Reformacji i powrotu do Źródła, a tym z pewnością nie jest biskup Rzymu.

link; https://biblioteka.jelenia-gora.pl/21391/swieto-reformacji-31-pazdziernik/